Śrem – turystyka rowerowa

Śrem jest bardzo urokliwym miastem powiatowym leżącym w województwie wielkopolskim w kolanie rzeki Warty w Kotlinie Śremskiej. Okolice Śremu odznaczają się dużą atrakcyjnością i różnorodnością walorów przyrodniczych i kulturowych. Stanowią je pomniki przyrody ożywionej i nieożywionej. Dobrze zachowane zespoły parkowo – pałacowe i dworskie, ciekawe budowle świeckie i sakralne, przyrodnicze zespoły chronione. Miłośnicy aktywnego spędzania czasu mogą w bardzo prosty sposób dostrzec te walory korzystając ze szlaków turystycznych rowerowych i pieszych. Śrem posiada dobrze rozwiniętą infrastrukturę turystyczną, w tym bazę noclegową, gastronomiczną, obiekty sportowo – rekreacyjne: boiska, basen, kręgielnie, siłownie. W okolicach Śremu znajduje się również wiele malowniczo położonych jezior, gdzie miłośnicy wypoczynku nad wodą mogą bardzo miło spędzać wolny czas. Nad jeziorem Grzymisławskim istnieje klub żeglarski wraz z przystanią, można też raz w roku podziwiać Motorowodne Mistrzostwa Świata i Europy rozgrywane na tym akwenie.

Ze Śremu  wychodzą  również wszystkie ważniejsze w regionie znakowane szlaki rowerowe.

Szlak „Księdza Piotra Wawrzyniaka” przybliża zwiedzającym miejsca związane z wybitną postacią ks. Piotra Wawrzyniaka. Poza zwiedzaniem interesujących zabytków o atrakcyjności szlaku decyduje również jego atrakcyjność przyrodnicza. Dobry stan dróg sprawia, że trasa nie jest uciążliwa.

Szlak „Śladami Józefa Wybickiego” to najdłuższy szlak rowerowy jakim można poruszać się po obszarze powiatu śremskiego. Jest to całodniowa trasa przeznaczona dla wytrwałych rowerzystów. Dużą atrakcją tej trasy są miejsca związane z życiem gen. Józefa Wybickiego. Na szlaku poza miejscowościami z interesującymi zabytkami, będziemy przejeżdżać przez obszary atrakcyjne przyrodniczo. Poznamy m.in. Park Krajobrazowy im. gen. Dezyderego Chłapowskiego oraz mniejsze przypałacowe parki. Dzięki dobrym drogom przejazdy nie sprawiają nam trudności. Pozostaje tylko cieszyć się pięknem krajobrazu.

Szlak „Konwaliowy” przeznaczony jest przede wszystkim dla miłośników przyrody. Drogi na szlaku są urozmaicone, można tu spotkać zarówno piaszczyste i asfaltowe drogi. Począwszy od miejscowości Jaszkowo szlak prowadzi wyłącznie lasami wchodzącymi w skład Rogalińskiego Parku Krajobrazowego. Przejazd szlakiem to doskonały pomysł na weekendową wycieczkę.

Szlak rowerowy „Do Poznania” wbrew nazwie nie prowadzi nas bezpośrednio do stolicy Wielkopolski, jednakże przy jego pomocy  można dotrzeć do skrzyżowania ze szlakiem „Pierścień dookoła Poznania”, który otacza Poznań.Jeżeli mamy trochę wolnego czasu i ochotę na krótką, nieuciążliwą przejażczkę rowerem, szlak ten idealnie ku temu służy.

Szlak rowerowy „Łęgi Nadwarciańskie” ze względu na swą długość przeznaczony jest przede wszystkim dla wytrwałych rowerzystów. Największym walorem tego szlaku jest przyroda. Podążając terenami nizinnymi docieramy do porośniętych lasem łęgowym brzegów Warty, poznamy niezwykły urok obszarów jeziornych należących do Rynny Kórnicko-Zaniemyskiej oraz spotkamy grupy wiekowych dębów, uważane za najdorodniejsze w Wielkopolsce.

Szlak rowerowy „Polnymi drogami” należy do jednych łatwiejszych, znajdujących się na obszarze powiatu śremskiego. Prowadzi przez tereny prawie płaskie a przejazdy odbywają się głównie drogami asfaltowymi oraz polnymi. Ze względu na brak uciążliwych odcinków, mogą korzystać z niego również młodsze dzieci. Tak więc idealnie nadaje się on a rodzinną wycieczkę rowerową.Daje on  możliwość poznania najbliższych okolic Śremu.

Przejazd szlakiem rowerowym „Kosynierów” to przede wszystkim świetna okazja do zapoznania się historią regionu śremskiego. Nazwa szlaku nawiązuje do wydarzeń jakie miały miejsce w Książu Wielkopolskim w czasie Wiosny Ludów w 1848. Wówczas to doszło do bitwy o miasto pomiędzy wojskami Pruskimi a oddziałami powstańców – Kosynierów. Poprowadzony dobrymi drogami asfaltowymi a także leśnym ścieżkami nie sprawia trudności w jeździe.

Więcej informacji o naszym regionie ,a także ciekawe ogłoszenia ze Śremu znajdziesz w serwisie sremkowo.pl.

Zapraszamy do odwiedzenia Śremu oraz jego okolic , oraz skorzystania z walorów szlaków turystycznych pieszych i rowerowych znajdujących się na terenie naszego powiatu.